اثر طبیعی منطقه بازفت در آستانه تخریب ؛ مکاتباتی که دردی از «چاه سبزان» دوا نکرد
اثر طبیعی منطقه بازفت در آستانه تخریب ؛ مکاتباتی که دردی از «چاه سبزان» دوا نکرد
چاه سبزان یک اثر طبیعی در چهارمحال و بختیاری است که اگر به آن رسیدگی نشود به زودی از بین خواهد رفت.
image_pdfimage_print

به گزارش بهروز خبر به نقل از خبرگزاری مهر،چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌هایی است که دارای جاذبه گردشگری فراوانی می‌باشد و به همین خاطر به نام قطب گردشگری معروف است.

یکی از این جاذبه‌های گردشگری در این استان چاه سبزان در منطقه بازفت نزدیک گردنه تاراز است که زیبایی منحصر به فردی دارد.

چاه سبزان یک حفره طبیعی بوده که آب در آن جمع می‌شود و سبز رنگ است، این اثر زیبا در مرداد ماه سال جاری بر اثر جریان سیل و ورود حجم زیادی از روان آب‌ها به آن رسوب کرده است، اگر به این اثر طبیعی رسیدگی نشود به مرور زمان از بین خواهد رفت.

چاه سبزان در حصار روان آب‌ها

سعید یوسف پور مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: چاه سبزان یک جاذبه طبیعی است که در منطقه بازفت نزدیکی گردنه تاراز واقع شده است.

وی تصریح کرد: این اثر طبیعی مانند یک حفره است که آب در آن جمع می‌شود، رنگ سبز دارد و همین، زیبایی خاصی را به آن داده است.

یوسف پور با اشاره به اینکه متأسفانه بی توجهی برخی از مسئولین موجب شده حجم زیادی از رسوبات وارد این حفره شود گفت: اگر در نزدیکی چاه سبزان کانالی برای هدایت روان آب‌ها ایجاد نشود به مرور زمان این اثر طبیعی را از دست خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه مکاتباتی با معاونت عمرانی و همچنین فرمانداری کوهرنگ در همین راستا انجام شده است خاطر نشان کرد: تا کنون اقدامی برای حل این معضل نشده است.

یوسف پور بیان داشت: راهداری یا پیمانکار جاده برای هدایت روان آب‌ها می‌توانند یک کانال ایجاد کنند که آب‌ها وارد این جاذبه طبیعی نشود.

وی با اشاره به اینکه در مرداد ماه سال جاری بر اثر بارش سیل حجم زیادی از روان آب‌ها وارد این حفره شده است گفت: چنانچه کانالی برای هدایت روان آب‌ها در نزدیکی این حفره ایجاد نشود یک اثر طبیعی از بین خواهد رفت.

یوسف پور با اذعان بر اینکه نامه به فرمانداری و معاونت عمرانی استانداری نامه زده شده که فکری به حال این اثر طبیعی بکنند بیان داشت: تا کنون هیچ اقدامی برای زدن یک جدول هدایت روان آب‌ها که کاری زیادی هم نمی‌برد نشده است.

یوسف پور خاطر نشان کرد: اگر این کانال از این محدوده مسیر آن هدایت نشود به مرور زمان بر اثر روان آب‌ها پر می‌شود و آن چشمه‌های کوچکی که باعث می‌شود آب بالا آید و آب در حفره جمع شود از بین می‌رود و یک اثر طبیعی منحصر به فرد را نه تنها در استان بلکه در کشور از دست می‌دهیم.

بخشی از روان آب‌ها در نزدیک چاه سبزان هدایت شده است

فرماندار کوهرنگ در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: چاه سبزان در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی است و از طریق آنها باید مجوزهای لازم گرفته شود.

شهباز اکبری با اذعان بر اینکه همکاران ما در فرمانداری کوهرنگ پیگیر مشکل چاه سبزان هستند گفت: برای حفر یک کانال و هدایت روان آب‌ها بخش داری شروع به کار کرده است.

اکبری ادامه داد: لای روبی ها انجام شده و مقداری از روان آب‌ها هدایت شده است و به محض مساعد شدن هوا مابقی آن نیز انجام می‌شود اما محیط زیست و منابع طبیعی نیز باید پیگیر آن باشند چراکه متولی اصلی آنها هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، چاه سبزان یک اثر طبیعی است که نه تنها در استان چهارمحال و بختیاری بلکه در کشور شناخته شده است و در گوگل ارث نیز این جاذبه گردشگری نمایان است، این چاه در طول سال آب دارد اما در طول فصل‌ها حجم آن کم یا زیاد می‌شود.

مسئولین امر باید هرچه سریع‌تر به داد این اثر طبیعی برسند و با زدن یک کانال که وقت چندانی نیز نمی‌برد از نابودی آن جلوگیری کنند.

بازدیدها: ۰