افزایش سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی پرداخت در مهر ۱۴۰۱/ رشد ۱۸ درصدی مبلغ تراکنش‌های شاپرک
افزایش سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی پرداخت در مهر ۱۴۰۱/ رشد ۱۸ درصدی مبلغ تراکنش‌های شاپرک
در اولین ماه پاییز سال جاری، سهم ابزار پذیرش اینترنتی پرداخت‌ها (تراکنش‌ها) از کل ابزارهای بازار، با افزایش نسبت به آخرین ماه تابستان، به ۵.۸۶ درصد رسیده است.
image_pdfimage_print

به گزارش ایرنا، طبق اعلام شرکت شاپرک، در مهرماه سال جاری بیش از ۳ میلیارد و ۷۱۰ میلیون تراکنش انجام شده که نسبت به شهریور ۱۴۰۱، بیش از ۴ درصد افت داشت؛ این در حالی است که این رقم نسبت به مهرماه سال گذشته، بیش از ۱۳ درصد بیشتر شده است.

در این میان، تغییرات مبلغی تراکنش‌ها در مهر ماه امسال نیز بیانگر کاهش ۲.۱۴ درصدی نسبت به ماه قبل و رسیدن به رقم هفت میلیون و ۵۱ هزار میلیون ریال است. این در شرایطی است که رقم مذکور نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ (مهرماه)، بیش از ۱۸ درصد رشد داشته است.

سهم ابزارهای پذیرش از تراکنش‌ها چند درصد است؟

از سوی دیگر در مهرماه امسال، بیش از ۹۲ درصد از کل تراکنش‌ها از طریق کارتخوان‌های فروشگاهی بوده است؛ به گونه‌ای که بررسی جدیدترین گزارش شاپرک از سهم ابزارهای پذیرش از تعداد تراکنش‌ها در مهرماه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد، کارتخوان فروشگاهی با ۹۲.۸۴ درصد بیشترین سهم را داشته و پس از آن ابزار پذیرش اینترنتی با ۴.۴۴ درصد و در نهایت ابزار پذیرش موبایلی با ۲.۷۲ درصد، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

همچنین مقایسه تعداد هر یک از ابزارهای پذیرش فعال سیستمی در مهرماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه گذشته، نشان می‌دهد تعداد ابزارهای فعال سیستمی پذیرش اینترنتی، موبایلی و کارتخوان فروشگاهی با رشد ۳.۳ درصدی همراه بوده؛ به گونه‌ای که تعداد ابزار پذیرش اینترنتی در مهرماه امسال با رشد ۷.۸۸ درصدی نسبت به شهریور امسال به رقم ۵۵۸ هزار و ۵۴۹ رسیده است؛ بنابراین مجموع تعداد این ابزارها (اینترنتی، موبایلی و فروشگاهی) در اولین ماه پاییز به رقم ۹ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۶۰۲ رسیده که نسبت به ماه قبل، بیش از ۳ درصد بیشتر شده است.

از سوی دیگر مقایسه سهم تعداد هریک از این ابزارهای پذیرش فعال سیستمی از کل ابزارهای بازار در مهرماه ۱۴۰۱، نشان می‌دهد سهم کارتخوان‌های فروشگاهی از بازار ۹۲.۸۳ درصد بوده که این میزان در شهریور امسال، ۹۳ درصد اعلام شده بود.

سهم ابزار پذیرش موبایلی از بازار در هفتمین ماه سال ۱۴۰۱، به ۱.۳۲ درصد رسیده که نسبت به شهریورماه، کاهش یافته است، اما در این میان، سهم ابزار پذیرش اینترنتی با افزایش نسبت به آخرین ماه تابستان، به رقم ۵.۸۶ درصد رسیده است.

بازدیدها: ۰