ایران پیرترین و غنا جوان‌ترین تیم‌ جام بیست‌ودوم
ایران پیرترین و غنا جوان‌ترین تیم‌ جام بیست‌ودوم
تیم ملی فوتبال ایران با میانگین سنی ۲۸.۹۵ سال پیرترین و غنا با متوسط سنی ۲۴.۷۳ سال جوان‌ترین تیم‌ جام جهانی قطر هستند.
image_pdfimage_print

به گزارش ایرنا، بیست و دومین دوره رقابت‌های جام جهانی از روز ۲۹ آبان‌ماه آغاز می‌شود و ۳۲ تیم حاضر در این مسابقات از فهرست نهایی خود رونمایی کردند. نکات جالب توجهی در دل هر یک از این لیست‌ها نهفته که یکی از مهمترین آنها بحث میانگین سنی بازیکنان است.

پیش‌تر در گزارشی اختصاصی به این اشاره کردیم که تیم ۲۰۲۲ ایران پیرترین تیم ملیِ تاریخ جام جهانی است و حالا ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم، شاگردان کی‌روش پیرترین تیم حاضر در این دوره از مسابقات بین ۳۲ تیم حاضر هستند.

میانگین سنی ۳۲ تیم حاضر در مسابقات:

گروه یک: هلند(۲۶.۹۶)، هلند(۲۶.۶۱)، سنگال(۲۶.۲۶)، اکوادور(۲۵.۶۵)

گروه دو: ایران(۲۸.۹۵)، انگلیس(۲۶.۴۲)، ولز(۲۶.۳۸)، آمریکا(۲۵.۱۵)

گروه سه: مکزیک(۲۸.۴۶)، آرژانتین(۲۷.۹۲)، عربستان(۲۷.۳۴)، لهستان(۲۷.۰۳)

گروه چهار: تونس(۲۷.۸۴)، استرالیا(۲۷.۴۶)، دانمارک(۲۷.۱۵)، فرانسه(۲۶.۶۱)

گروه پنج: ژاپن(۲۷.۷۶)، کاستاریکا(۲۷.۱۵)، آلمان(۲۶.۷۶)، اسپانیا(۲۶.۵۳)

گروه شش: بلژیک(۲۷.۸۰)، کرواسی(۲۷.۷۶)، کانادا(۲۶.۹۲)، مراکش(۲۶.۳۰)

گروه هفت: برزیل(۲۷.۸۸)، سوئیس(۲۷)، صربستان(۲۶.۸۸)، کامرون(۲۶.۳۰)

گروه هشت: اروگوئه(۲۷.۸۰)، کره جنوبی(۲۷.۷۶)، پرتغال(۲۶.۸۴)، غنا(۲۴.۷۳)

پیرترین تیم‌ها: ایران با میانگین ۲۸.۹۵. مکزیک با ۲۸.۴۶ در رده‌ دوم قرار داشته و رتبه سوم با متوسط سنی ۲۷.۹۲ به آرژانتین اختصاص دارد.

جوان‌ترین تیم: غنا با میانگین سنی ۲۴.۷۳ جوان‌ترین تیم جام بیست و دوم است.‌ آمریکا با متوسط سنی ۲۵.۱۵ در جایگاه دوم قرار دارد و رتبه‌ سوم به اکوادور با معدل سنی ۲۵.۶۵ رسیده است.

* آلفردو تالاورا، دروازه‌بان تیم ملی مکزیک با ۴۰ سال سن، پیرترین بازیکن جام بیست و دوم خواهد بود. او از سال ۲۰۱۱ عضوی از سه‌رنگ‌ها بوده و ۴۰ بازی ملی دارد. آلفردو در حال حاضر برای تیم باشگاهی خوارز مکزیک بازی می‌کند.

* یوسوفا موکوکو، ستاره‌ تیم دورتموند با ۱۸ سال، جوان‌ترین بازیکن جام جهانی قطر خواهد بود. او عضوی از تیم ملی فوتبال آلمان به حساب می‌آید. به جز یوسوفا چند بازیکن ۱۸ ساله‌ دیگر هم در این جام حضور دارند. گارانگ کول(استرالیا)، جوویسون بنت(کاستاریکا)، گاوی(اسپانیا)، بلال الخنوس(مراکش)، عبدول فاتاوو عیسی‌هاکو(غنا). این نفرات هرکدام چند روز یا چند ماه از بازیکن آلمانی مسن‌تر هستند.

* لوئیز فن‌خال با ۷۱ سال، مسن‌ترین سرمربی جام جهانی قطر خواهد بود. بعد از او کارلوس کی‌روش ۶۹ ساله قرار دارد. همچنین لیونل اسکالونی، سرمربی آرژانتین با ۴۴ سال، جوان‌ترین سرمربی جام بیست‌ودوم است.

بازدیدها: ۰