با قلاب توجه خوانندگان را صید کنید!
با قلاب توجه خوانندگان را صید کنید!
جمله‌ی اول گزارشتان را مانند یک قلاب ماهیگیری در نظر بگیرید. قلاب، خواننده‌ی شما را جذب می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که خواننده را درگیر گزارش و رشته افکارتان کنید.
image_pdfimage_print

در ابتدای شروع این بخش لازم است یادی کنیم از استاد بی بدیل خبر و رسانه شهرستان مسجدسلیمان و استان خوزستان، روانشاد استاد بهروز صالحی که بیش از ۵ دهه از عمر گرانبهایش را در راه آگاه سازی اذهان و افکار عمومی آنهم در شرایط سخت و دشواری که خبری از اینترنت و فضای مجازی نبود صرف کرد . روانش مینویی باد

ضحی کریمی 

جمله‌ی اول گزارشتان را مانند یک قلاب ماهیگیری در نظر بگیرید. قلاب، خواننده‌ی شما را جذب می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که خواننده را درگیر گزارش و رشته افکارتان کنید. قلابِ گزارش شما می‌تواند جمله جالبی باشد که توجه افراد را به خود جلب کند؛ یا میتواند تفکربرانگیز و حتی سرگرم‌کننده باشد. قلاب گزارش معمولا در جمله اول می‌آید. اولین پاراگراف، شامل یک فرضیه است. برخی از قلاب‌های متداول، استفاده از یک نقل‌قول جالب، یک واقعیت کمتر شناخته شده، یک جمله‌ی معروف یا حتی آمار است.

 

قلاب نقل‌قول

زمانی که شما درگیر نوشتن گزارشی در رابطه با یک نویسنده، داستان یا کتاب هستید، از قلاب نقل‌قول استفاده کنید. این کار، تخصص شما در آن موضوع را نشان می‌دهد. با استفاده از نقل‌قول می‌توانید فرضیه‌تان را تقویت کنید.

جمله‌ای که در ادامه می‌آید، نمونه‌ای از قلاب نقل‌قول است: «اشتباهات انسان، آغاز دستاوردهای اوست.» در یک یا دو جمله بعدی باید دلیلی برای آن نقل‌قول بیاورید. می‌توانید این‌گونه نتیجه‌گیری کنید که: وقتی والدین به دانش‌آموزان اجازه دهند که اشتباه کنند و شکست را تجربه کنند، آن‌ها اعتماد به نفس و استقلال بیشتری پیدا می‌کنند.

 

قلاب حکم کلی

در جمله‌ی آغازین گزارش، یک حکم کلی منحصربه‌فرد بنویسید. زیبایی این کار در این است که درست به اصل مطلب اشاره کنید. اکثر خوانندگان از این رویکرد استقبال می‌کنند. برای مثال می‌توانید گزارش را با این جمله آغاز کنید: «بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که الگوی بیولوژیکی خواب نوجوانان چند ساعت تغییر خواهد کرد. به این معنی که آن‌ها به‌طور طبیعی تا دیروقت بیدار می‌مانند و صبح‌ها دیرتر احساس هوشیاری می‌کنند.»

در جملات بعدی، بدنه‌ی گزارشتان را تنظیم کنید؛ شاید با توضیح این مفهوم که ساعات مدارس باید به گونه‌ای تنظیم شوند که با چرخه‌ی خواب و بیداری نوجوانان هماهنگی بیشتری داشته باشند. در جملات آخر هم نتیجه‌گیری کنید که: اگر مدارس هر روز ساعت ۱۰ شروع شود، خیلی از دانش‌آموزان بهتر می‌توانند تمرکز کنند.

 

قلاب آمار

با فهرست کردن واقعیت‌های اثبات شده یا سرگرم کردن مخاطب با آمار جالب که حتی ممکن است برایش غیرقابل‌قبول به نظر برسد، می‌توانید خوانندگان را برای دنبال کردن داستان هیجان‌زده کنید. مانند این قلاب: «طبق آمار اداره دادگستری، نوجوانان و جوانان بالاترین میزان جرایم خشن را تجربه می‌کنند.» جمله بعدی شما می‌تواند این بحث را ایجاد کند که حضور نوجوانان در خیابان و در ساعات آخر شب خطرناک است. یک نتیجه‌گیری مناسب هم می‌تواند این‌گونه باشد که: «والدین دانش‌آموزان صرف‌نظر از عملکرد تحصیلی آن‌ها، می‌توانند برایشان مقررات رفت‌وآمد تعیین کنند.»

 

قلاب مناسب برای گزارش شما کدام است؟

پس از تعیین فرضیه‌تان می‌توانید یک نقل‌قول، واقعیت یا نوع دیگری از قلاب را برای گزارشتان انتخاب کنید. شما می‌توانید این کار را بعد از نوشتن گزارش، با جستجوی آنلاین در رابطه با موضوعتان انجام دهید. شما کمابیش می‌توانید بعد از اتمام گزارش، پاراگراف اول را دوباره بررسی کنید. بسیاری از نویسندگان، پاراگراف اول را بعد از اتمام گزارش اصلاح می‌کنند.

 

نوشتن گزارش را آغاز کنیم

در زیر، مراحل نوشتن یک گزارش حرفه‌ای را آورده‌ایم که می‌تواند هوش و حواس مخاطب را شکار کند:

  1. پاراگراف اول: فرضیه را تنظیم کنید.
  2. پاراگراف‌های بدنه: شواهد پشتیبان را بیاورید.
  3. پاراگراف آخر: فرضیه را مجددا بیان کنید و نتیجه‌گیری کنید.
  4. پاراگراف اول را دوباره بررسی کنید: بهترین قلاب را پیدا کنید.

بدیهی است که اولین مرحله مشخص کردن فرضیه است. شما باید در رابطه با موضوعتان تحقیق کنید و بدانید قصد دارید در رابطه با چه چیز بنویسید. یک فرضیه برای شروع انتخاب کنید و موقتا آن را در پاراگراف اول قرار دهید. در پاراگراف‌های بعدی اسناد و شواهدی را که از فرضیه‌تان پشتیبانی می‌کنند، بیاورید. در این مرحله می‌توانید از آمار و همچنین نظرات کارشناسان استفاده کنید.

در پاراگراف پایانی فرضیه‌تان را همراه با ادعاهای جدید و یافته‌های قطعی که در طول تحقیق به آن‌ها رسیده‌اید، بنویسید. در آخر به پاراگراف اول برگردید. آیا می‌توانید از یک نقل‌قول یا واقعیت تکان‌دهنده استفاده کنید؟ این‌گونه دل مخاطب را با قلاب به دست می‌آورید. بهترین قسمت این است که اگر آن چیزی را که ابتدا به ذهنتان رسیده است، دوست نداشتید، می‌توانید آن را اصلاح کنید. چندین واقعیت یا نقل‌قول را پیدا کنید که ممکن است به درد کار شما بخورند. چند جمله‌ی مختلف را امتحان کنید و بررسی کنید که کدام جمله برای شروع گزارش جذاب‌تر است.

بازدیدها: ۰

  • منبع خبر : ایرنا