تمام سوخت مصرفی کشور پالایشگاهی است/ توزیع بنزین پتروشیمی صحت ندارد
تمام سوخت مصرفی کشور پالایشگاهی است/ توزیع بنزین پتروشیمی صحت ندارد
سرپرست دفتر هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: تا به امروز هیچ موردی از تولید یا استفاده از بنزین پتروشیمی در کشور نداشته ایم و تمام سوخت مورد نیاز کشور از پالایشگاه ها تولید می شود.
image_pdfimage_print

به گزارش بهروز خبر ، داریوش گل علیزاده روز پنجشنبه در گفت و با خبرنگار محیط زیست ایرنا افزود: اینکه برخی ادعا کرده‌اند که بنزین پتروشیمی به چرخه تولید و مصرف بازگشته است، صحت ندارد و سازمان محیط‌زیست به طور مداوم فرایند تولید و توزیع سوخت را رصد و پایش می کند.
وی اظهارداشت: روزانه به طور میانگین بین ۸۵ تا ۹۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود و در مواردی به ١٠٢ میلیون لیتر و حتی در بعضی از تعطیلات به ١٢٠ میلیون لیتر هم رسید، اما نکته اینجاست که از این ٩٠ میلیون لیتر مصرف روزانه، حدود ٣٧ میلیون لیتر سوخت با استاندارد یورو ۴ و ۵ است.
وی افزود: وضعیت گازوئیل هم در کشور مناسب است و میانگین مصرف روزانه این سوخت هم در کشور حدود ٩٠ میلیون لیتر است که از این میزان ۴٣ میلیون لیتر دارای استاندارد یورو ۴ و ۵ است و قرار شد به زودی از طریق پالایشگاه اصفهان حدود ١۶ میلیون لیتر یورو ۴ و ۵ به این میزان اضافه شود که در این صورت میزان گازوئیل با استانداردهای یاد شده به ۵٩ میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد.
گل علیزاده تاکید کرد: با توسعه پالایشگاه ها در صدد کیفی سازی سوخت هستیم و بر این اساس برای پالایشگاه ها برنامه «توسعه و کیفی سازی سوخت» تعریف شده که بر اساس آن قرار است سه تا چهار سال آینده، تمام سوخت مورد نیاز کشور اعم از بنزین و گازوییل منطبق بر استاندارد یورو ۴ و ۵ تولید شود.
سرپرست دفتر هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: همچنین بر اساس این برنامه مقرر شد تا مازوت، بهینه سازی و به بنزین و گازوییل تبدیل شود و میزان گوگرد آن از ٣.۵ درصد به زیر یک درصد کاهش یابد.
وی گفت: اکنون در تمام استان تهران و همچنین در بیشتر بخش های کلانشهرها، سوخت با استاندارد یورو ۴ و ۵ توزیع می شود و هیچ مقداری بنزین پتروشیمی وجود ندارد.
گل علیزاده اظهارداشت: البته روند افزایشی مصرف سوخت، مسأله ای مهم است که باید مدیریت شود اما اکنون به اندازه نیاز کشور، سوخت استاندارد تولید می‌شود.
در چند روز گذشته اخباری در برخی رسانه ها مطرح شد که در آن ادعا شده بود، بنزین پتروشیمی به چرخه مصرف بازگشته است.

بازدیدها: ۰