دیابت شایع‌ترین علت نابینایی/در «فواصل منظم» به چشم پزشک مراجعه کنید
دیابت شایع‌ترین علت نابینایی/در «فواصل منظم» به چشم پزشک مراجعه کنید
یک فوق تخصص شبکیه با بیان اینکه رتینوپاتی دیابتی، شایع‌ترین علت نابینایی در بزرگسالان است، گفت: در ایران شیوع دیابت در بزرگسالان بین ٢٠ تا ٧٩ سال حدود ۹.۱ درصد است که از این میزان حدود ٣٠ درصد ؜معادل سه درصد؜ کل جمعیت، رتینوپاتی دیابت دارند.
image_pdfimage_print

به گزارش بهروزخبر به نقل از ایرنا، محمدحسین نوروززاده، روز چهارشنبه در افتتاحیه برگزاری ششمین همایش مشترک بیماری‌های چشم دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران که سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار است، افزود: در ایران شیوع دیابت در بزرگسالان بین ٢٠ تا ٧٩ سال حدود ۹.۱ درصد است و از این میزان حدود ٣٠ درصد ؜ معادل سه درصد؜ کل جمعیت، رتینوپاتی دیابت دارند.

وی اظهار داشت: اگر نتوانیم در پیشگیری و درمان رتینوپاتی دیابتی موفق باشیم، هزینه‌های زیادی بر بیمار و خانواده او تحمیل خواهد شد.

نوروززاده ادامه داد: رتینوپاتی دیابتی در اثر عدم کنترل بیماری دیابت اتفاق می‌افتد و آنچه مسلم است، با توجه به شیوع روزافزون دیابت در کشور، باید شاهد افزایش موارد رتینوپاتی دیابتی هم باشیم. که بهتر است این بیماران در بازه‌های زمانی مشخص، به چشم پزشک مراجعه کنند.

وی افزود: افراد دارای دیابت نوع یک که انسولین استفاده می‌کنند، بین سه تا پنج سال بعد از ابتلا به بیماری باید جهت شروع معاینات دوره ای سراغ چشم پزشک بروند و برای دیابت نوع ۲، نیز بلافاصله بعد از تشخیص دیابت، به چشم پزشک مراجعه کنند.

رتینوپاتی دیابتی عارضه ای ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ های خونی چشم رخ می دهد. وقتی عروق خونی شبکیه (لایه عصبی پشت چشم که تصاویر را به مغز می فرستد) آسیب می بینند به تدریج باعث نشت خون شده و یا سبب رشد شاخه های عروقی شکننده می شود؛ این موارد در عملکرد شبکیه اختلال ایجاد می کند و سبب می شود تصاویر ارسالی از شبکیه به مغز، تار شده یا کج و معوج دیده شوند.

به گفته نوروززاده، هدف ما این است که بیماری‌های چشم این افراد در اولین مراحل تشخیص داده شود تا علاوه بر “مؤثرتر” بودن درمان‌ها، از هزینه‌های سنگین “درمانهای جراحی” نیز جلوگیری شود.

این چشم پزشک تصریح کرد: درمان نهایی بیماری “رتینوپاتی دیابتی پیشرفته” جراحی است که امکان تکرار آن نیز وجود دارد. از همین رو، لازم است بیماران مبتلا به دیابت، همواره در “فواصل منظم” برای معاینه چشم‌های خود نزد چشم پزشک بروند.

این فوق تخصص شبکیه در ادامه به بیماری استحاله شبکیه یا همان پیری شبکیه اشاره کرد و افزود: این بیماری با افزایش سن و از بین رفتن سلول‌های شبکیه اتفاق می‌افتد. این بیماری، “انواع” خشک و خون ریزی دهنده دارد که در هر دو مورد، باعث کاهش دید می‌شود.

نوروززاده، مهم‌ترین عامل بیماری استحاله شبکیه را افزایش سن دانست و گفت: سن شروع بیماری بعد از ۵۰ سالگی است، اما در افراد بالای ۶۵ “سال” شایع‌تر می باشد.

یادآوری می شود ششمین همایش مشترک دانشگاه های علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی از ۲۴ تا ۲۶ آبان ۱۴۰۲ به مدت سه روز در حال برگزاری است.

بازدیدها: ۰