راه‌های جلوگیری از آسیب چشم ناشی از قند خون
راه‌های جلوگیری از آسیب چشم ناشی از قند خون
بالا بودن قند خون می‌تواند باعث آسیب به چشم شود بنابراین باید راهکارهای مقابله با قندخون بالا برای محافظت از چشم را یاد بگیریم.
image_pdfimage_print

به گزارش حاشیه خبر به نقل از ایلنا، احتمالاً می‌دانید که اگر شما یا یکی از عزیزانتان دیابت دارید، حفظ سطح قند خون در محدوده توصیه شده چقدر مهم است. با مدیریت مناسب قند خون، سطح کلسترول و فشار خون، می‌توان از مشکلات سلامتی بزرگ و طولانی‌مدت مانند از دست دادن بینایی، بیماری قلبی و بیماری کلیوی جلوگیری کرد یا آنها را به تأخیر انداخت.

دیابت می تواند تأثیر منفی جدی بر روی چشم داشته باشد و می تواند منجر به نابینایی یا اختلال بینایی شود. این بدان دلیل است که قند خون بالا می تواند مویرگ های ظریف ترین بافت های چشم که سیگنال ها را به مغز منتقل می کند و دید واضح را امکان پذیر می کند، از بین ببرد. از دست دادن دائمی بینایی ممکن است در نتیجه این آسیب شبکیه ناشی از فشار خون بالا باشد. با این حال با نظارت و تنظیم سطح قند خون طبق توصیه پزشک می توان از آسیب چشمی عمده جلوگیری کرد.

مدیریت قند خون بالا با پنج اقدام برای کمک به محافظت از بینایی در طول دیابت

مراقب اعداد باشید

هنگامی که سطح قند خون افزایش می یابد، رگ های خونی ظریفی که ظریف ترین نواحی چشم را تغذیه می کنند، اغلب اولین بخش‌هایی هستند که آسیب می بینند. قند خون بالا به طور خاص به شبکیه آسیب می رساند. بافت نازکی که حدود ۶۵ درصد از پشت چشم را تشکیل می دهد شبکیه نامیده می شود. بسیاری از سلول های حساس به نور در آنجا قرار دارند و به چشم ها اجازه می دهند اطلاعات بصری را از طریق عصب بینایی به مغز منتقل کنند.

رگ های خونی که شبکیه را تامین می کنند با افزایش سطح قند خون آسیب می بینند. ممکن است تاری دید موقت یا دائمی در نتیجه این امر ایجاد شود. تشخیص و مداخلات به موقع می تواند چنین عوارضی را به حداقل برساند. با پیگیری سطح قند خون، می توان خطر ابتلا به این شرایط دزدی بینایی را کاهش داد.

سیگار نکشید

هر سیستم فیزیولوژیکی با سیگار آسیب می بیند، اما دیابتی ها به ویژه در برابر سیگار آسیب پذیر هستند. استعمال دخانیات به سیاهرگ‌ها، شریان‌ها و مویرگ‌های بدن آسیب می‌زند و آسیب چشمی مرتبط با دیابت را تشدید می‌کند. چه سیگاری هستید و سعی کرده اید سیگار را ترک کنید یا برای اولین بار می خواهید آن را ترک کنید، تسلیم نشوید.

ورزش کنید

ورزش برای همه افراد مفید است، پس حرکت کنید! بعد از ناهار، چند دور در اطراف بلوک بروید. چند قدم اضافی بردارید و در انتهای پارکینگ پارک کنید تا مجبور باشید بیشتر پیاده روی کنید. ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به بیماری چشم دیابتی را کاهش دهد زیرا سطح قند خون را کاهش می دهد. هر هفته آن را در تقویم خود قرار دهید. قبل از شروع هر برنامه تمرینی، آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا از تمریناتی که او توصیه می کند مطلع شوید.

روی تغذیه سالم تمرکز کنید

شما همان چیزی هستید که می خورید. این حرفی است که از زمان جوانی به همه ما گفته اند. تغذیه سالم منجر به سلامت چشم می شود. یک رژیم غذایی متعادل و حاوی ویتامین های A، C، E، بتاکاروتن، لوتئین، اسیدهای چرب امگا ۳، روی و زآگزانتین داشته باشید. مصرف یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی تن، آجیل هایی مانند گردو و بادام، لوبیا، عدس و قارچ به شما کمک می کند تا به این هدف برسید.

معاینه سالیانه چشم

یک بار در سال یا در صورت توصیه بیشتر از یک بار معاینه کامل چشم خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که تلاش شما برای کنترل قند خون به حفظ سلامت بینایی شما کمک می کند. ممکن است در این ویزیت غربالگری آب مروارید، گلوکوم و رتینوپاتی دیابتی انجام شود. پزشک شما می‌تواند رتینوپاتی دیابتی را در مراحل اولیه آن مدت‌ها قبل از اینکه علائمی داشته باشید، با بررسی این بافت‌های حساس شناسایی کند.

منبع: بهداشت نیوز

بازدیدها: ۰