فوق تخصص قلب و عروق تاکید کرد؛
فوق تخصص قلب و عروق تاکید کرد؛
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص مصرف خودسرانه آسپرین بچه در افراد بالای ۵۰ سال، توصیه هایی دارد.
image_pdfimage_print

مصرف قرص آسپرین که گفته می‌شود برای جلوگیری از انسداد رگ‌های قلب در افراد بالای ۵۰ سال مفید است، حالا به گفته مسعود اسلامی فوق تخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، موضوع فرق کرده و افراد بالای ۵۰ سال که هیچگونه مشکل قلبی عروقی ندارند، بهتر است از مصرف خودسرانه آسپرین خودداری کنند.

اسلامی در گفتگو با ما، گفت: ما تا چند سال قبل به همه افراد بالای ۵۰ سال که حتی سالم بودند، توصیه می‌کردیم روزانه یک عدد آسپرین بچه بخورند تا از بروز سکته‌های مغزی و قلبی پیشگیری شود.

این فوق تخصص قلب و عروق، در خصوص اینکه چرا حالا توصیه می‌شود که افراد بالای ۵۰ سال خودسرانه آسپرین نخورند، تاکید کرد: بررسی‌های چند سال اخیر نشان می‌دهد که احتمال خونریزی دستگاه گوارش بر اثر مصرف آسپرین در افراد بالای ۵۰ سال زیاد است. لذا، به افراد سالم که در سنین بالای ۵۰ سال هستند، توصیه می‌کنیم از مصرف آسپرین خودداری کنند. زیرا، ضرر آن بیشتر از منفعت آن است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: توصیه ما برای مصرف آسپرین، فقط برای افراد بالای ۵۰ سال است که دچار تنگی عروق کرونر هستند و در معرض ریسک بالای سکته قرار دارند.

اسلامی افزود: دیابت، فشارخون بالا و چاقی، به عنوان چند فاکتور خطر در بروز سکته هستند که مصرف آسپرین برای این افراد سودمند است. اما، به افراد سالم بالای ۵۰ سال توصیه می‌کنیم از مصرف آسپرین خودداری کنند.

بازدیدها: ۰

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر