هشدار زلزله در اندروید گوگل چگونه فعال می‌شود؟
هشدار زلزله در اندروید گوگل چگونه فعال می‌شود؟
حدود دو ماه پیش زلزله ای به قدرت ۵.۱ ریشتر نزدیک سن خوزه کالیفرنیا به وقوع پیوست اما ساکنان منطقه خلیج سانفرانسیسکو پیش از وقوع این زمین لرزه، از آن مطلع شده بودند.
image_pdfimage_print

به گزارش  ایسنا به نقل از دیجیتال ترندز، بسیاری از کاربران اندروید در توییتر اعلام کردند پیش از کاربران iOS، هشدار زلزله را دریافت کرده اند که موضوع قابل توجهی محسوب می شود.

گوگل در سال ۲۰۲۰ با همکاری سازمان زمین شناسی آمریکا و دفتر خدمات اضطراری فرماندار کالیفرنیا، طراحی سیستمی را آغاز کرد که هشدار زلزله را به ساکنان کالیفرنیا که تلفن اندرویدی دارد، ارسال می کند. این سیستم با استفاده از سیستم هشدار ShakeAlert طراحی شده که به تلفنهای اندرویدی اجازه می دهد با شناسایی زلزله، به دستگاههای لرزه نگار کوچکی تبدیل شده و چند ثانیه پیش از وقوع زمین لرزه، به کاربران هشدار داده و به آنها فرصت بدهند در مکان امنی پناه بگیرند.

پس از این که کاربران اندروید گزارش کردند هشدار زلزله را پنج تا ۱۰ ثانیه پیش از آغاز زمین لرزه دریافت کردند، معلوم شد سیستم هشدار زلزله گوگل نسبتا موفق از آب درآمده است. دیوید برک، نائب رئیس مهندسی گوگل در توییتر یک تصویر متحرک از منطقه خلیج سانفرانسیسکو را ارسال کرد که نشان می داد تلفنهای اندرویدی پیش از زلزله، روشن شده اند.

کاربران اندروید که در کشور یا منطقه زلزله خیز مانند کالیفرنیا، ژاپن، هائیتی یا حتی فیلیپین زندگی می کنند و می خواهند هشدار زلزله از طریق گوشی دریافت کنند، می توانند گزینه هشدار زلزله گوگل (ShakeAlert) را فعال کنند که در همه گوشیهای اندرویدی وجود دارد. همچنین برای ایمنی بیشتر می توانند اپلیکیشنهایی مانند MyShake یا Earthquake Alert را دانلود و نصب کنند.

برنامه ShakeAlert گوگل در گوشیهای اندرویدی، از پیش نصب شده و در کالیفرنیا، اورگون و واشنگتن و شماری از کشورهای دیگر کار می کند. این سیستم از شبکه ای از ۱۶۵۷ حسگر برای تشخیص زمین لرزه و تحلیل اطلاعاتی که قدرت و محل وقوع زلزله را نشان می دهد، استفاده می کند. سپس سیگنالی به سیستم زمین لرزه اندروید ارسال می کند که هشدارهای مستقیمی را به گوشیهای اندرویدی ارسال می کند.

اندروید دو نوع هشدار زلزله ارسال می کند اما هر دو برای زلزله با قدرت ۴.۵ ریشتر یا بیشتر استفاده می شوند. هشدار “مطلع باشید” درباره زمین لرزه کوچک، اطلاع داده و کاربران با زدن روی گزینه اعلان، می توانند اطلاعات بیشتری دریافت کنند اما هشدار “اقدام کنید”، حتی در صورت فعال بودن تنظیمات “مزاحم نشوید” (Do Not Disturb)، صدای بلندی را پخش می کند تا توجه کاربر را جلب کند و توصیه می کند فورا در جای امنی پناه بگیرد.

برای فعال شدن گزینه هشدار زلزله در اندروید، دستورالعمل ساده ای وجود دارد. کاربران اندروید تنها کافی است که به قسمت تنظیمات گوشی رفته و از تَب ایمنی و اضطراری، (Safety and Emergencies)، هشدار زلزله گوگل را فعال کنند.

بازدیدها: ۰