۱۰ نکته درباره پخش مسابقات جام جهانی از تلویزیون
۱۰ نکته درباره پخش مسابقات جام جهانی از تلویزیون
مسابقات جام جهانی از امروز ـ یکشنبه ـ ۲۹ آبان ماه در قطر آغاز می شود و صداوسیما با خرید این رقابت ها، امکان پخش زنده هر ۶۴ بازی را برای بینندگان و علاقمندان به فوتبال فراهم آورده است.
image_pdfimage_print

خرید حق پخش مسابقات جام جهانی در این دوره خیلی زودتر از گذشته به تایید رسمی صداوسیما رسید و بر این اساس برخلاف دوره های قبل علاقمندان به فوتبال در کشورمان کمتر دچار نگرانی های رایج برای بهره مندی از امکان تماشای زنده این رقابت ها از تلویزیون بودند.

ایسنا در روز افتتاح این رویداد مهم ورزشی، در گزارشی به اختصار تلاش کرده است اطلاعات لازم برای تماشای این مسابقات را در اختیارتان بگذارد. آنچه در ادامه می خوانید ۱۰ نکته اساسی درباره پخش فوتبال های جام جهانی ۲۰۲۲ از صداوسیماست.

۱ ـ در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خرید حق پخش رقابت‌های جام جهانی فوتبال توسط موسسه‌ای رسانه‌ای به نام «beIN Sports» انجام شده است. خرید حق پخش مسابقات جام جهانی توسط صداوسیما هم طی توافقی با  این شرکت قطری انجام شد که صاحبش مالک باشگاه پاری سن ژرمن است.

۲ـ ۵۶ بازی از رقابت های فوتبال جام جهانی از شبکه سه سیما و هشت بازی هم به دلیل هم زمانی، از شبکه ورزش روی آنتن خواهد رفت. همچنین ۵۶ بازی از طریق موج اف ام ردیف ۹۲ مگاهرتز از رادیو ورزش و نرم‌افزار ایرانصدا به صورت زنده پخش خواهد شد. البته رادیو در آستانه بزرگترین رقابت‌های جهانی فوتبال، «رادیو جام جهانی» را به عنوان یک رادیوی فصلی هم افتتاح کرد.

۳ـ تلویزیون تمامی بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را به صورت زنده از شبکه فراتر با کیفیت ۴K-HDR پخش خواهد کرد که دارای کیفیتی هشت برابر بالاتر از HD است. این مسابقات به صورت خلاصه در نیم ساعت، دو روز پس از پخش اصلی بازی، در این شبکه تکرار خواهد شد. تکرار کلیه بازی‌ها در ساعات اولیه روز و به ترتیب در ساعات هفت، هشت و ۳۰ دقیقه، ۱۰ و ۱۱ و ۳۰ دقیقه صبح خواهد بود.

شبکه «فراتر» فعلا در مراکز استان‌ها و همچنین از طریق ماهواره‌ها قابل دریافت است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه دریافت شبکه فراتر در سراسر کشور اینجا را کلیک کنید.

۴ـ در دیدار افتتاحیه جام جهانی قطر ۲۰۲۲ تیم های قطر (میزبان) با اکوادور به مصاف هم می روند که این دیدار امروز (یکشنبه) پس از افتتاحیه جام جهانی ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه از شبکه سه سیما پخش می شود. صداوسیما تاکنون درباره نحوه پخش مراسم افتتاحیه جام جهانی توضیحی رسمی را اعلام نکرده است.

مراسم افتتاحیه ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه (به وقت ایران) در ورزشگاه ۶۰ هزار نفری ال‌بیت آغاز و به مدت یک ساعت تا زمان شروع بازی افتتاحیه به طول خواهد انجامید.

۵ـ جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در ۲۰ نوامبر با مرحله گروهی آغاز می‌شود و با پخش فینال در ۱۸ دسامبر به پایان می‌رسد. چهار ساعتِ اصلی برگزاری برای بازی‌های مرحله گروهی وجود دارد:

شروع اولیه در ساعت ۱۳:۳۰ به وقت ایران خواهد بود و سپس رقابت‌ها در ساعت‌های ۱۶ و ۳۰، ۱۹ و ۳۰ دقیقه و ۲۲ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران ادامه خواهد یافت.

۶ ـ برنامه بازی‌های ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ به شرح زیر است:

دوشنبه ۳۰  آبان ماه ایران با انگلیس به مصاف هم می روند. این دیدار ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه، از ورزشگاه بین‌المللی خلیفه الریان زنده پخش می شود.

دیدار دوم ایران با ولز روز جمعه چهارم آذر ماه خواهد بود که این دیدار ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه از ورزشگاه احمد بن علی زنده پخش خواهد شد.

ایران در سومین دیدار خود که روز سه شنبه (هشتم آذر ماه) خواهد بود، با آمریکا به مصاف هم می روند. این دیدار ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه از ورزشگاه الثمامه زنده پخش خواهد شد.

۷ ـ تا لحظه انتشار این خبر قرار است بازی‌های تیم ملی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را سه گزارشگر مختلف گزارش کنند. از محمدرضا احمدی به عنوان گزارشگر بازی ایران مقابل انگلیس، پیمان یوسفی گزارشگر دیدار تیم ملی کشورمان مقابل ولز و جواد خیابانی برای دیدار مقابل آمریکا در برخی رسانه‌ها نام برده شده است. هرچند این خبر تاکنون به تایید رسمی و البته تکذیب مسوولان ورزش صداوسیما نرسیده است.

۸ ـ پخش ویژه برنامه های اصلی صداوسیما در جام جهانی قطر را دو شبکه سه و ورزش عهده دار هستند. «جام ۲۰۲۲» با اجرای محمدرضا احمدی و محمدحسین میثاقی و «جام ۲۲» با اجرای رسول مجیدی عنوان دو ویژه برنامه اصلی تلویزیون است که هر روز زنده روی آنتن می روند.

در هفته اول که روزانه چهار بازی برگزار می شود، «جام ۲۰۲۲» قبل از شروع مسابقات از ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه شروع می‌شود و تا پایان شب ادامه دارد و یک ویژه برنامه هم از ساعت ۳۰ دقیقه بامداد تا ۲:۳۰ بامداد روی آنتن می رود.

«جام ۲۲» هم به تناوب و بر اساس زمان برگزاری مسابقات در ساعات ۱۶ و ۳۰، ۲۱ و ۳۰ و ۳۰ دقیقه بامداد هر شب از شبکه ورزش پخش می شود.

۹ـ وجه تمایز این دوره از جام جهانی در صداوسیما، پرداختن به حاشیه ها بیان شده است. به نحوی که می گویند، علاوه بر شبکه های سه و ورزش که با تمرکز بر مسابقات، برنامه های اصلی را روی آنتن می فرستند، ابعاد دیگر جام جهانی در دستور کار دیگر شبکه ها و برنامه های عمومی سیما نیز قرار دارد و در کنار آن، حق پخش حواشی فوتبال ها هم خریداری شده است.

«فوتبال زندگی‌ست» و «ورزشیا» در شبکه نسیم، «ورزش از نگاه دو» شبکه دو و ویژه‌برنامه «جام در جام» در شبکه جهانی جام جم از جمله برنامه های جام جهانی در تلویزیون است.

۱۰ـ جواد خیابانی، محمدرضا احمدی، محمدحسین میثاقی، رسول مجیدی، عبدالله روا و محمد میر به عنوان مجریان ویژه برنامه های جام جهانی و رامین ناصر نصیر و نیماشاهرخ شاهی و حمید محمدی به عنوان راوی برنامه ها و پیمان یوسفی به عنوان تهیه کننده در این دوره از ویژه برنامه های جام جهانی با شبکه های سه و ورزش و نسیم همکاری دارند. هر چند که به گفته معاون سیما در این دوره از رقابت‌های جام جهانی، به فراخور موضوع و ساختار برنامه، از مجریان غیرورزشی و چهره های جدیدی استفاده خواهد شد که البته این به معنای دور شدن از مقوله ورزش حرفه ای نیست.

بازدیدها: ۰