طرح جامع حفاظت از اثر طبیعی ـ ملی آبشار «شوی» تدوین می‌شود / لزوم مدیریت پسماند توسط گردشگران
طرح جامع حفاظت از اثر طبیعی ـ ملی آبشار «شوی» تدوین می‌شود / لزوم مدیریت پسماند توسط گردشگران
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان از برنامه‌ریزی برای تدوین طرح جامع حفاظت از اثر ملی آبشار "شوی" به‌عنوان اولین اثر طبیعی ـ ملی استان خبر داد.
image_pdfimage_print

به‌گزارش بهروز خبر به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، داود میرشکار در بازدید از اثر طبیعی ملی آبشار شوی، اظهار کرد: این اثر طبیعی ـ ملی یکی از زیباترین و بکرترین مناطق استان خوزستان است و تنوع زیستی بسیار با ارزشی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان ادامه داد: آبشار شوی در شمال استان خوزستان در رشته‌کوه‌های زاگرس قرار دارد و از لحاظ پوشش گیاهی، گونه غالب آن درختان بلوط و صنوبر است و از لحاظ جانوری گونه‌های با ارزشی مانند خرس، پلنگ و گونه اندمیک منطقه سمندر لرستانی که متعلق به یک نقطه خاص جغرافیایی و پراکنش آن محدود است، در این منطقه زیست می‌کنند.

او با بیان این‌که وسعت این اثر طبیعی ـ ملی ۵۰ هکتار است، گفت: برنامه‌های مناسبی برای رفع مشکلات این منطقه توسط اداره‌‌کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان دنبال می‌شود و به‌زودی طرح جامع حفاظت از این اثر طبیعی و ملی در دستورکار قرار خواهد گرفت.

میرشکار افزود: ساخت پاسگاه محیط‌‌بانی برای حفاظت و فراهم کردن بسترهای اطلاع‌رسانی و آموزشی برای شناخت بهتر منطقه، از برنامه‌های آینده اداره‌‌کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان برای آبشار شوی است.

او گفت: گردشگران این منطقه در مدیریت پسماندهای خود، دقت بیشتری داشته باشند و از رهاسازی آن در منطقه خودداری و آن‌ها را با خود به خارج از منطقه منتقل کنند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان با اشاره به این‌که بهترین یادگاری از این مناطق، عکس‌های زیبا است افزود: از گردشگران می‌خواهیم در حفظ تنوع زیستی مشارکت داشته باشند و در صورت دیدن هرگونه تخلف زیست‌محیطی مراتب را به سامانه ۱۵۴۰ یا اداره‌های حفاظت محیط زیست در خوزستان گزارش دهند.

آبشار شوی که به آبشار تَلِه‌زنگ و آبشار دزفول هم معروف است، با ارتفاع تقریبی ۹۰ متر و عرض تقریبی ۸۵ متر از جمله بزرگترین آبشارهای خاورمیانه است و آب آن با پیوستن به رودخانه دز، به سد دز سرازیر می‌شود.

دسترسی به آبشار شوی چندان آسان نیست و این، مزیتی برای آن محسوب می‌شود، زیرا باعث بکر ماندن حریم طبیعی آبشار شده است. اهمیت آبشار شوی تا حدی است که این اثر به‌عنوان اثر طبیعی ـ ملی کشور ثبت شده است.

Views: 0