تولید لباس سربازان و آتش نشانان با پارچه های خود ضدعفونی کننده
تولید لباس سربازان و آتش نشانان با پارچه های خود ضدعفونی کننده
پژوهشگران دانشگاه آلبرتا مشغول توسعه پارچه هایی با قابلیت خود ضدعفونی کننده هستند که برای تهیه لباس کارگران خط تولید و همچنین انواع یونیفرم ها مناسب است.
image_pdfimage_print

به گزارش بهروز خبر به نقل از خبرگزاری مهر ، پاتریشیا دالز محقق ارشد پژوهش در این دانشگاه می گوید: ما می خواهیم این فناوری را از آزمایشگاه خارج و گسترده تر کنیم تا برای فرایندهای صنعتی کارآمد باشد.

طی پروژه یک ساله مذکور دالز و جیمز هرینوک مراه جین باچلر روی ارتقای عملکرد کوتاه مدت و بلند مدت یک پوشش محافظ مخصوص پارچه تمرکز کرده اند. هدف اصلی این فرایند آن است که تولید صنعتی پارچه از لحاظ اقتصادی امکانپذیر شود.

محصول این پژوهش شامل یک پوشش محافظ است که در آن از مواد N-halamines استفاده شده است. این ترکیبات می توانند باکتری و ویروس را به سرعت و به طور موثر بکشند و علاوه برآن به راحتی روی پارچه ها به کار می روند.

ترکیب مذکور برای یونیفرم های حفاظتی در مشاغل مختلف از سربازان و کارکنان بیمارستان گرفته تا آتش نشانان و نیروهای اورژانس مناسب است.

دالز دراین باره می گوید: این را می توان روی هر نوع لباس و حتی ماسک به کار برد و به این ترتیب راهی برای ایمن و سلامت نگه داشتن نیروهای امدادی فراهم کرد.

البته به یک سیستم شارژ نیاز است تا ماده پوششی که روی پارچه به کار می رود را فعال کند. این سیستم نیازمند آن است که لباس در محلول های حاوی کلورین مانند وایتکس فروبرده شود.

Views: 1